Jedno lano, jedna cesta, jeden cíl...

Tenkrát v ráji

Příběh o svobodě ve zlých časech, o naději, která neumírá.

Tenkrát v ráji, příběh o Joskovi Smitkovi, není jen vyprávěním o přátelství na laně v těžkých dobách německé okupace. Je především o víře v lepší budoucnost. 

Mladý letec, boxer a horolezec se s životem pral stejně, jako s do té doby nepřekonanými strmými stěnami pískovcových věží dnešního Českého ráje. Byl nejen vrcholovým sportovcem, ale také přesvědčeným antifašistou, který se dokázal postavit okupačnímu režimu. Láska ke skalám, přátelství kamarádů a k vyvolené ženě mu dávala sílu překovávat překážky, které mu připravil osud.

Joska je příkladem zejména pro mladou generaci, že i v těžkých dobách nemá muž klesnout na kolena. Že vždy má smysl se prát se s osudem, byť by byl sebetěžší…

Ve velehorském prostředí Vysokých Tater začalo na letošním přelomu září a října natáčení nového česko-slovenského koprodukčního filmu "Tenkrát v ráji" spisovatele, scenáristy a producenta Josefa Urbana, volně vyprávějícího o dramatických osudech českého horolezce Josefa Smítky a jeho druhů, popravených nacisty v dubnu 1945 v Terezíně.

Výrobu autentických horolezeckých scén v tatranských podmínkách a později v prostředí unikátních skalních měst Českého ráje, realizují 3. filmové štáby produkční společnosti DP FILM.

V hlavní roli Josky, skutečné postavy českých dějin, se představí olympijský medailista a mistr světa ve vodním slalomu Vavřinec Hradílek, pro kterého je jeho překvapivé filmové obsazení hereckým debutem. V dalších roli hrají Miroslav Etzler, Jan Budař, Ondřej Havelka, Petr Pospíšil a Vica Kerekes.

Volnou předlohou scénáře se stal stejnojmenný Urbanův román, vydaný v loňském roce Nakladatelstvím Fragment. Film s horolezeckou tématikou chybí v historii české kinematografie více než 25 let. Premiéra je naplánovaná na září 2016.